Platinum Ultor Optimo 10W-30

29 Maj 2012

Kraków, 8 stycznia 2012 r. INFORMACJA PRASOWA MAKSYMALNA MOC SILNIKA Z OLEJEM NOWEJ GENERACJI - PLATINUM ULTOR OPTIMO 10W-30 Nowy olej w ofercie produktowej ORLEN OIL...

więcej

Nowy płyn do spryskiwaczy zimowy do -22°…

29 Sie 2011

Szanowni Państwo naszą ofertę wzbogaciliśmy o nowy, rewelacyjny płyn do spryskiwaczy w bardzo atrakcyjnej cenie:       Serdecznie zapraszamy do zakupów!

więcej

Nowa linia olejów Platinum – MaxExpert

29 Sie 2011

Nasz ofertę poszerzyliśmy o następujące typy olejów: Nowej generacji, energooszczędny olej silnikowy typu Long Life. Przeznaczony do całoroc...

więcej
Jak samemu dobrać olej silnikowy

Dość często spotykamy się z pytaniem: "Jaki olej poleca Pan do mojego samochodu?"

Zdarza się jednak, że z różnych powodów Klient nie zna marki oleju stosowanego w silniku i nie potrafi powiedzieć, czy jest to olej  syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny!

Jak wiadomo, najlepiej dobierać olej o parametrach zgodnych z zaleceniami  producenta. Na początek konieczne jest uzyskanie informacji na temat zaleceń  fabrycznych w zakresie oleju silnikowego. W tej materii najlepiej opierać  się na informacjach zawartych w książce obsługi samochodu.

Na podstawie uzyskanych informacji tj. wiedzy o wymaganiach, co do: klasyfikacji lepkościowej SAE np. 5W/40, 5W/30 itp.;

klasyfikacji jakościowej ACEA np. A3/B3;

klasyfikacji jakościowej API np. SL/CF;

specyfikacji producentów samochodów np. Volkswagen 502.00/505.00, MAN 3277 bardzo łatwo dobrać olej porównując informacje umieszczone na etykiecie  oleju (przód oraz tył etykiety) oraz odpowiednie symbole związane z olejem z  książki obsługi.

 

Jeżeli Klient nie posiada książki serwisowej ani wiedzy na temat zaleceń  producenta, co do parametrów oleju, należy dowiedzieć się jak najwięcej o  samochodzie:

1. Rok produkcji,

2. Rodzaj paliwa - benzyna, olej napędowy, LPG

3. Przebieg eksploatacyjny,

4. Jaki olej do tej pory stosowano np.: syntetyczny, półsyntetyczny, mineralny,;

5. Ogólna informacja o stanie technicznym pojazdu

Przy doborze oleju należy kierować się kilkoma zasadami:

1. Nie należy zamieniać oleju o niskiej lub średniej klasie jakości np. Selektolu czy Superolu na oleje klas wysokich np. z grupy Platinum. Może  wówczas dojść do utraty szczelności silnika.

2. Nie należy w przypadku wymiany, zamieniać oleju wysokiej jakości na olej o  niskiej klasie jakościowej, gdyż jego parametry mogą być niewystarczające i  w skrajnej sytuacji można doprowadzić nawet do zatarcia silnika.

3. Przechodząc z oleju syntetycznego na mineralny bądź z mineralnego na  syntetyczny (jest to możliwe w obrębie zbliżonych klas jakościowych) najlepiej przejściowo zastosować olej półsyntetyczny. Jeżeli np. Klient stosował olej Platinum Synthetic 5W/40 i z uwagi na duży  przebieg chce zastosować olej mineralny np. Platinum Mineral 15W/40  korzystniejsze jest przejście na olej półsyntetyczny np. Platinum  Semisynthetic 10W/40 i dopiero przy kolejnej wymianie zastosowanie oleju  mineralnego.

4. W przypadku samochodów starszych lub/i z dużym przebiegiem - ok. 150 - 200  tys. km lub więcej: w razie pojawienia się symptomów zużycia silnika (w postaci spadku mocy, wzrostu zużycie oleju, wycieków itp.), nie zaleca się dalszego stosowania  olejów syntetycznych. Dzięki swoim własnościom zwiększają one ryzyko  rozszczelnienia silnka i znacznych ubytków oleju. Zdecydowanie  korzystniejszy wpływ na materiały uszczelnień mają oleje mineralne, które  powodują ich pęcznienie, co w przypadku uszczelnień silników z dużym  przebiegiem lub starszych, ma istotny wpływ na zachowanie szczelności  układu.

Warto na koniec dodać kilka słów o olejach kupowanych "na dolewkę". Ogólnie  uznaje się, że oleje silnikowe w zbliżonych klasach jakościowych i  lepkościowych są ze sobą mieszalne. Jednak w przypadku nowoczesnych  samochodów najlepiej stosować oleje posiadające dopuszczenia producentów.

Artur Błażej
Technolog Orlen Oil

Zachęcamy również do skorzystania z profesjonalnych programów do doboru oleju.

 
 

Promocja Platinum Max Expert VII edycja

Promocja Platinum MaxExpert VII, czas trwania 09.03.2015 – 30.04.2015 Promocja skierowana jest wyłącznie do Przedsiębiorców wymienionych w Regulaminie Promocji. Nagrodą w Promocji jest bon Sodexo o wartości 50 PLN albo...

więcej

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij